Popełniłeś błąd?

On może być Twoją szansą. Poznaj 3 kroki, które pomagają wzmocnić relacje.
Dodano środa, 08 kwiecień 2020.

Popełniłeś błąd?

Zamiast skupiać się na szukaniu winowajcy, kozła ofiarnego lub na udowadnianiu, kto miał racje, warto się skupić na ODBUDOWANIU ZAUFANIA i WZMOCNIENIU RELACJI.
Gdy w ważnej dla Ciebie relacji, coś się popsuło, ktoś popełnił błąd, możesz wykorzystać model 3 KROKÓW na naprawienie stosunków a nawet wzmocnienie tej relacji: poprzez uważność i szczerość ze sobą i z drugą stroną.

 • Krok 1. Wysłuchaj
  Wysłuchaj uważnie partnera i postaraj się zrozumieć, w jaki sposób Twoje „błędne” zachowanie na niego wpłynęło, postaraj się okazać tyle empatii, by partner poczuł się w pełni zrozumiany.
  Skup się na Jego uczuciach i potrzebach, nie na Jego opinii o tym co zrobiłeś.

 • Krok 2. Odnieś się do tego
  Weź sobie do serca słowa partnera i opisz, co się w Tobie teraz dzieje, gdy już rozumiesz jak Twoje postępowanie na niego wpłynęło.
  Skup się na wyrażaniu uczuć, które zrodziły się w Tobie, kiedy słuchałeś, co partner do Ciebie mówił.
  Dopiero kiedy to uczynisz, tworzy się miejsce na wyrażenie żalu, co do popełnionego błędu. Oczywiście istotne jest, by żal był szczery. Następnie zapytaj partnera jak odbiera Twoje słowa.
  Możliwe, że będziecie musieli wrócić i powtórzyć krok 1.

 • Krok 3. Wyjaśnij
  Wyjaśnij, które potrzeby próbowałeś zaspokoić, decydując się na takie zachowanie. Być może, w momencie podejmowania decyzji, nie byłeś świadomy tych potrzeb. PAMIĘTAJ JEDNAK: nigdy nie zaczynaj od kroku 3, nie wyjaśniaj w pierwszej kolejności.

Wiele osób zaczyna proces od końca, od wyjaśniania, a wtedy ich słowa łatwo odebrać jako obronę czy wymówkę. Jeśli partner jest poruszony, nawiąż z nim kontakt i daj mu najpierw możliwość opowiedzenia o tym, jak zraniło go Twoje zachowanie.

Nie wyjaśniaj zbyt wiele na raz, dopytuj jak partner odbiera Twoje słowa. Opisz motywy, którymi się kierowałeś, nawet jeśli teraz żałujesz, że nie wybrałeś innego sposobu działania. Pamiętaj, że jeśli coś pójdzie nie tak, ważne są Twoje intencje. Możliwe, że będziecie musieli powtórzyć krok 1 i 2.

W bliskiej i ważnej dla Ciebie relacji, każda nic zaufania ma znaczenie. Przedstawiony schemat 3 kroków wymaga uważności i otwartości obu stron. Nie jest to prosty w zastosowaniu sposób, ale może być szansą na wzmocnienie relacji. Ważne dla nas relacje warte są takiego zaangażowania.
Ten schemat pozwala zbudować zaufanie do relacji, w której każde uczucia i potrzeby są zauważane.

Wzajemne zrozumienie i wybaczanie, poprzedzone kontaktem pełnym empatii, to droga do odbudowania zaufania i wzmocnienia relacji.
Taki sposób „przepraszania” sprzyja radzeniu sobie z wszelkimi konfliktami. Dlaczego miałbyś nie spróbować i przekonać się sam.Kategorie

Przeglądaj

Follow Us